...

Wpływ plastiku na nasz świat

Wpływ plastiku na nasz świat - butelki plastikowe

Wszyscy wiemy, że powinniśmy używać mniej plastiku, ale trudno sobie wyobrazić, jak wyglądałby nasz świat bez niego. Oto kilka rzeczy, które musisz wiedzieć o plastiku i jego wpływie na naszą planetę:

Plastik jest jednym z najczęściej używanych materiałów na świecie.

Plastik jest jednym z najczęściej używanych materiałów na świecie. Znajdziemy go we wszystkim, od opakowań po ubrania, a nawet w Twojej szczoteczce do zębów. Plastik jest tani, trwały i łatwy w użyciu, dlatego jest tak popularny wśród producentów. Nie zdajemy sobie sprawy z tego, że plastik to produkt z ropy naftowej.

Już sam ten fakt sprawia, że musimy znaleźć sposób na zmniejszenie naszego uzależnienia od plastiku, jeśli chcemy mieć pewność, że zostanie go jeszcze wystarczająco dużo dla przyszłych pokoleń.

Szacuje się, że każdego roku produkuje się ponad 30 milionów ton plastiku.

Szacuje się, że każdego roku produkuje się ponad 30 milionów ton plastiku. Liczba ta znacznie wzrosła w ciągu ostatnich kilku dekad! I prawdopodobnie będzie nadal rosła, ponieważ coraz więcej osób kupuje produkty wykonane z plastiku.

Tylko 9% plastiku to recykling.

Plastik wytwarza się z ropy naftowej i nie będąc biodegradowalnym, rozkłada się setki lat. Większość tworzyw sztucznych nadaje się do recyklingu, ale tylko 9% wszystkich tworzyw sztucznych jest poddawanych recyklingowi. Reszta ląduje na wysypiskach śmieci lub w oceanach.

Około 8 milionów ton metrycznych plastiku trafia co roku do oceanów.

Ilość plastiku w naszych oceanach jest oszałamiająca. Około 8 milionów ton metrycznych plastiku trafia do oceanów każdego roku, co odpowiada wadze wszystkich ludzi mieszkających w Nowym Jorku. Liczba ta odpowiada 5 torbom plastiku na każdą stopę linii brzegowej na Ziemi.

Ponad 200 gatunków zwierząt morskich jest poszkodowanych przez zanieczyszczenie plastikiem, w tym 80% wszystkich gatunków ptaków morskich i 40% wielorybów.

Zanieczyszczenie plastikiem szkodzi zdrowiu zwierząt morskich, ludzi i środowisku. Powodując również szkody ekonomiczne w krajach, które opierają się na turystyce.

National Oceanic and Atmospheric Administration (NOAA) szacuje, że w naszych oceanach znajduje się dziś 5,25 biliona kawałków plastiku. W rezultacie ponad 200 gatunków zwierząt morskich jest poszkodowanych przez zanieczyszczenie plastikiem. W tym 80% wszystkich ptaków morskich i 40% wielorybów – co prowadzić do śmierci z głodu lub uduszenia, jeśli połkną zbyt wiele śmieci.

Badanie opublikowane w Science Direct wykazało, że 88% ryb sprzedawanych na rynkach w Kalifornii miało w sobie fragmenty plastiku. Sami się narażamy ponieważ jemy to, co jedzą ryby:

  • planktoniczne organizmy, takie jak kryl lub małe skorupiaki zwane widłonogami;
  • te maleńkie stworzenia mają mikroplastik wewnątrz swoich tkanek, spożywane przez większe drapieżniki, następnie trafiają na nasz stół.

Jeden funt plastiku może zająć gdziekolwiek od stu do tysiąca lat, aby się rozłożyć.

Plastik rozkłada się bardzo długo, będąc wykonany z ropy naftowej. Ropa naftowa jest zasobem nieodnawialnym, a jej powstanie może trwać tysiące lat. To samo dotyczy innych zasobów naturalnych, które wykorzystujemy do produkcji tworzyw sztucznych, takich jak węgiel i gaz ziemny.

Produkcja plastiku zużywa również dużo energii – ilość zużyta w ciągu jednego roku mogłaby zasilać całą Japonię przez dwa miesiące!

Każdego roku na świecie zużywa się około 700 miliardów jednorazowych toreb plastikowych, co odpowiada 15 milionom baryłek ropy.

Torby plastikowe nie nadają się do recyklingu i są szkodliwe dla życia morskiego. Istnieje wiele alternatyw dla plastikowych toreb, w tym płócienne torby wielokrotnego użytku, papier i opcje biodegradowalne.

Nie da się ukryć, że plastik przejmuje kontrolę nad naszym życiem i musimy coś z tym zrobić.

Nadszedł czas, aby wziąć odpowiedzialność za nasze plastikowe odpady. Możemy zacząć od zmniejszenia ilości plastiku, którego używamy, recyklingu większej jego ilości i nie zaśmiecania. Ważne jest również, abyśmy dowiedzieli się o tym, jak nasze indywidualne wybory wpływają na środowisko, abyśmy podjeli świadome decyzje w celu zmniejszenia naszego negatywnego wpływu na przyrodę i przyszłe pokolenia.

Plastik poddany recyklingowi, ale często nie jest.

Plastik, który jest poddawany recyklingowi, może być wykorzystany do produkcji nowych produktów. Jednak często nie jest poddawany recyklingowi ze względu na trudności w jego przetwarzaniu.

Aby poddać plastik recyklingowi, trzeba najpierw usunąć z niego wszystkie odpady spożywcze i inne substancje. Jest to trudne, ponieważ istnieje tak wiele różnych rodzajów tworzyw sztucznych, które mogą być zanieczyszczone odpadami żywnościowymi lub innymi substancjami, takimi jak brud czy piasek.

Plastik jest wykonany z ropy naftowej, która jest zasobem nieodnawialnym.

Być może nie wiedziałeś o tym, ale plastik jest wykonany z ropy naftowej. Ropa naftowa jest zasobem nieodnawialnym, którego tworzenie trwa miliony lat i nie można go odtworzyć po zużyciu. Na przykład, gdy użyjesz plastikowej torby, miną setki lat, zanim materiał rozłoży się na mniejsze kawałki, które ostatecznie mogą zostać rozłożone przez mikroorganizmy w glebie lub wodzie.

Podczas produkcji tworzyw sztucznych zużywamy ogromne ilości energii. Dodatkowo, emituje to do naszej atmosfery gazy cieplarniane, takie jak dwutlenek węgla, w alarmującym tempie. W rzeczywistości od 29% do 42% wszystkich emisji gazów powodujących globalne ocieplenie pochodzi z samej produkcji tworzyw sztucznych!

  • Rozkład plastikowej butelki trwa około 100 lat.
  • Rozkład plastikowej butelki trwa około 100 lat.
  • Torby plastikowe potrzebują 20 lat, aby się rozłożyć, a kubki styropianowe około 50 lat.

Każdego roku do oceanu trafia do 12 milionów ton metrycznych plastiku.

Co roku do 12 milionów ton metrycznych plastiku trafia do oceanu. Większość tych odpadów pochodzi ze źródeł lądowych, bezpośrednio lub poprzez rzeki, które wpadają do morza. Ponieważ plastik z czasem ulega rozkładowi (a tak naprawdę nie ulega rozkładowi), przekształca się w mniejsze kawałki zwane mikroplastikami. Te mikroplastiki przenoszone są przez prądy morskie na całym świecie i gromadzone w miejscach, w których trudno jest zwierzętom ich uniknąć – takich jak żerowiska lub miejsca gniazdowania ptaków lub ikry rybiej na plażach, gdzie ludzie mogą pływać lub uprawiać sporty takie jak piłka nożna.

Około 90 procent gatunków ptaków morskich i 60 procent gatunków waleni zostało znalezionych z tworzywami sztucznymi w żołądkach.

Wpływ plastiku na zwierzęta i środowisko jest dobrze udokumentowane. Plastikowe śmieci znajdziemy we wszystkich zakątkach Ziemi, od odległych wysp po głębinowe rowy. Ostatnie badania wykazały 1500 nowych gatunków żyjących na lub w pobliżu wyrzuconych tworzyw sztucznych we wszystkich oceanach.

Wykazano, że zanieczyszczenie tworzywami sztucznymi wpływa na prawie 700 gatunków na całym świecie!

  • Ssaki morskie, takie jak wieloryby i foki, które mylą je z pożywieniem lub zaplątują się w wyrzucone sieci i liny rybackie.
  • Ptaki, takie jak gęsi, które połykają plastikowe granulki mylone z rybią ikrą;
  • żółwie, które nie są w stanie odróżnić swojej zdobyczy (węgorza) od pływających worków wypełnionych śmieciami;
  • Delfiny umierające z powodu spożywania zbyt dużej ilości śmieci zawierających toksyczne chemikalia jak PCB z wycieków ropy na plażach, gdzie gromadzą się każdego dnia po karmieniu o zmroku;
  • Nawet ludzie jedzący owoce morza skażone cząstkami plastiku, które mogą następnie gromadzić się w naszych ciałach w czasie prowadzącym do nowotworowych guzów rosnących w nas – a to nawet nie bierze pod uwagę milionów na milionach ton pozostawionych za sobą każdego roku!

Na Oceanie Spokojnym pływa wyspa zrobiona ze śmieci dwa razy większych od Teksasu.

Czy wiesz, że na Oceanie Spokojnym pływa wyspa zbudowana ze śmieci dwa razy większych od Teksasu? Nazywa się Wielka Pacyficzna Plama Śmieci i znajduje się między Hawajami a Kalifornią. Śmietnik składa się w około 80% z plastiku, z czego większość stanowią sieci rybackie. Na kilometr kwadratowy (0,39 mili kwadratowej) przypada około 1 miliona sztuk. To bardzo dużo!

Problem z tymi plastikowymi cząstkami jest taki, że są one tak małe, że ryby mogą je jeść i nawet nie zauważyć – a potem my, ludzie, jemy te ryby! Więc co się dzieje, gdy jemy te toksyczne kawałki? Cóż… nie wiemy jeszcze, ponieważ nikt nie testował tego na ludziach (ale jeśli chcesz zgłosić się na ochotnika jako obiekt eksperymentalny dla nauki, daj nam znać).

Plastik zawiera substancje chemiczne, które mogą przenikać do żywności, którą spożywamy i napojów, które pijemy, gdy są w nich przechowywane.

Jedną z najczęściej występujących substancji chemicznych w plastiku jest bisfenol A (BPA). BPA jest powiązany z rakiem, zaburzeniami reprodukcji i chorobami serca. W związku z tymi obawami Unia Europejska zakazała stosowania go w butelkach dla niemowląt w 2011 roku.

Inna substancja chemiczna występuje w plastiku tak zwana ftalanami. Ona jest powiązana z problemami rozwojowymi u dzieci i jest znana jako substancja zaburzająca gospodarkę hormonalną. Może zakłócać działanie takich hormonów jak estrogen i testosteron. Ftalany są często używane jako środek zmiękczający do podłóg winylowych lub zasłon prysznicowych. Oba przedmioty możesz mieć teraz w swoim domu!

Nasz świat byłby znacznie czystszy bez plastiku

Plastik jest wszędzie. Używamy go prawie do wszystkiego, od opakowań po ubrania, a nawet pojemniki na żywność. Jednak plastik nie jest biodegradowalny! Rozkład plastiku na wysypiskach śmieci i w oceanach na całym świecie trwa do 1000 lat. Plastik może również wypłukiwać chemikalia do żywności i napojów. Chemikalia te mogą mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie, ponieważ z czasem gromadzą się w naszych organizmach. Z tego powodu nastąpił wzrost świadomości na temat wpływu jednorazowych tworzyw sztucznych na ekosystem naszej planety – i potrzebujemy Twojej pomocy!

Wniosek

Widzieliśmy, jak plastik wpływa na nasz świat, ale wciąż jest czas, aby dokonać zmiany. Możemy zacząć od zmniejszenia ilości plastiku, którego używamy i recyklingu większej ilości przedmiotów. Podejmując te małe kroki w kierunku zmniejszenia naszego uzależnienia od tego materiału, możemy stworzyć czystszą przyszłość dla nas samych i pokoleń po nas!

Ciekawostka: plastik czy plastyk?

Słowniki poprawnej polszczyzny uznają dzisiaj za poprawny zarówno wariant “plastik”, jak i “plastyk”. Warto jednak zauważyć, że do lat 50. XX w. “plastyk” był jedynym określeniem tego tworzywa sztucznego. W tym czasie do języka weszła forma “plastik”, choć jeszcze w latach 70. XX w. była uważana za błędną. 

Obecnie “plastik” wypiera “plastyk”. Powodem tego może być fakt, że w polszczyźnie rzeczownik “plastyk” ma jeszcze jedno, bardziej powszechne znaczenie. Określamy tak osobę tworzącą dzieła plastyczne. Dla rozróżnienia i uniknięcia pomyłki na określenie tworzywa sztucznego stosuje się zatem rzeczownik “plastik”. 

źródło: Marine Pollution Bulletin, The Guardian, wikipedia, WWF

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Lawenda suszona w prezencie
Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.