...

Szampony w kostce czy szampony w płynie, który wybrać?

Szampon w kostce vs Szampon w płynie

Różnice między szamponami w kostce a szamponami w płynie to często zadawane nam pytanie. Który jest lepszy? Bardziej praktyczny? Bardziej naturalny? W tym artykule przeanalizujemy te 2 produkty, patrząc na szereg aspektów, takich jak skład, opakowanie, użytkowanie, poszanowanie środowiska i trwałość. Czy szampony w kostce to hit, czy kit?

Skład szamponu w płynie

W przypadku szamponów w płynie pierwszym składnikiem jest woda! Aby był płynny, potrzebuje fazy wodnej, która może stanowić aż do 80% całkowitej objętości. 

Następnym składnikiem to środek czyszczący zwany surfaktantem. Istnieją różne rodzaje środków powierzchniowo czynnych, z których większość to siarczany petrochemiczne (SLS, SLES). Są one bardzo dobrymi środkami czyszczącymi, ale są również agresywne dla skóry głowy. Rozluźniają tłuszcz na powierzchni skóry głowy, usuwając sebum niezbędne dla zdrowych włosów. Z powodu tej agresywności często występuje swędzenie skóry głowy. Będzie także produkować zbyt dużo sebum, co oznacza, że będziesz musiał częściej myć włosy.

Na etykietach można znaleźć nazwę INCI „Sodium Laureth Sulfate” lub „Sodium Lauryl Sulfate”.

Inne składniki, które mogą zawierać płynne szampony, są znane jako składniki „nawilżające lub powlekające”. Obejmują one silikon, również pochodzenia chemicznego. Jego rolą jest uzyskanie pięknych, elastycznych, falowanych włosów, które są łatwe do rozczesania. Ale tylko tymczasowo. Po jego usunięciu włosy znów stają się matowe, bez objętości. Często zdarza nam się wlać na dłoń za dużą ilość szamponu co powoduje już straty. A pamiętajmy, że ta wytworzona piana wcale nie jest przyjazna dla naszej skóry głowy jak i włosów. Dlatego tak bardzo ważne jest dokładne spłukanie włosów po umyciu szamponem.

Ostatnimi składnikami są perfumy i barwniki, które również nie są naturalne a co za tym idzie są szkodliwe dla skóry głowy. Dodatki takie jak keratyna są czasami stosowane, ale tylko w bardzo małych ilościach.

Lista możliwych składników jest zbyt długa, by ją tu opisywać, ale warto wiedzieć, że można w niej znaleźć także parabeny.

Jeśli chcesz wybrać naturalne szampony w płynie, dobrze przyjrzyj się ich składowi. 

Skład szamponów w kostce

W przeciwieństwie do „klasycznych” szamponów, te nie zawierają wody. Znajdziesz w nich jedynie koncentrat składników aktywnych.

Pierwszym składnikiem jest środek powierzchniowo czynny. Często jest on łagodny i nie zawiera siarczanów. Przykłady obejmują SCI (Sodium Cocoyl Isethionate) lub SLMI (Sodium Lauroyl Methyl Isethionate), oba pochodzące z orzecha kokosowego. Należy pamiętać, że są one dopuszczone do stosowania w produktach BIO. Zaletą tych składników jest to, że są łagodne dla skóry głowy i nie powodują swędzenia. 

Kolejnym składnikiem jest często glinka (o różnych właściwościach w zależności od koloru) lub czasami skrobia. Są one naturalne a ich rolą jest oczyszczanie i wzmacnianie włosów oraz dostarczanie składników odżywczych, takich jak minerały. Na przykład w Kokliko znajdziesz szampon do włosów normalnych zawierający marokańską glinkę Ghassoul. 

Pozostałe składniki mogą być bardzo różne, ale znajdziemy wśród nich oleje roślinne, masła, naturalne zioła i olejki eteryczne. Dostarczają one również składników odżywczych i nadają włosom jedwabisty wygląd oraz piękny zapach.

Niestety, na rynku dostępnych jest wiele szamponów o bardzo niskiej jakości. Przyjrzyj się uważnie składowi produktu, aby uniknąć rozczarowania.

Opakowanie

Szampony w płynie są pakowane w plastikowe butelki, które generują ogromne ilości plastiku. Polecam przeczytać ten artykuł na temat konsekwencji plastiku dla naszej planety.

Z drugiej strony, szampony w kostce nie potrzebują butelki do pakowania. Wystarczy zwykłe ekologiczne opakowanie papierowe/kartonowe. 

Sposób użycia

Wszyscy wiemy, jak używać szamponu w płynie, ale jak używać szamponu w kostce? Nic prostszego. 

Przede wszystkim należy zwilżyć ją pod wodą, a następnie spienić w dłoniach. Następnie nałóż go bezpośrednio na głowę, aby zwiększyć pianę, dokładnie wcierając go we włosy i skórę głowy.

Możesz również obejrzeć ten film, który szczegółowo wyjaśnia, jak go używać:

Ekologiczność

Jak widzieliśmy wcześniej, płynne szampony zawierają wiele składników pochodzących z przemysłu naftowego. Co więcej, są one dostarczane w plastikowych opakowaniach. Nie są to więc produkty przyjazne dla środowiska. Należy zauważyć, że niektórzy producenci zrozumieli znaczenie oferowania naturalnych produktów i obecnie oferują coraz więcej produktów „organicznych” lub „naturalnych”. Dla pewności należy uważnie czytać etykiety.

Z drugiej strony, szampony w kostce wykorzystują znacznie więcej naturalnych produktów i nie potrzebują plastikowych opakowań. Warto również zauważyć, że nie zużywają one wody, co jest zdecydowaną zaletą w dzisiejszych czasach.

Wydajność i trwałość

Szampony w kostce są mniejsze, nie zawierają wody i są znacznie bardziej skoncentrowane, a zatem znacznie skuteczniejsze. Jedna kostka szamponu odpowiada 2 szamponom w płynie o pojemności 250 ml.

Należy jednak pamiętać, że konieczne jest pozostawienie ich na mydelniczce z otworami, aby wyschły między kolejnym użyciem.

Cena

Szampony w płynie są dostępne we wszystkich cenach i bardzo często są tańsze niż szampony w kostce. Należy jednak zaznaczyć, że szampony w kostce są bardziej skuteczne, a tym samym równoważne 2 szamponom w płynie. Co więcej, ich składniki są bardziej naturalne i odżywcze, a także działają jak odżywka. Nie trzeba więc myć włosów tak często, jak w przypadku tradycyjnego szamponu. 

Podróżowanie

Szampony w kostce: Łatwiejszy do przewożenia, nie grozi rozlaniem się w bagażu. Możesz go przewozić w bagażu podręcznym bez ograniczeń dotyczących płynów.

Szampon w płynie: Może się rozlać w bagażu, a jego ilość jest ograniczona w bagażu podręcznym na lotnisku (max 100 ml).

Podsumowanie

Wybór między szamponem w kostce a szamponem w płynie zależy od indywidualnych preferencji, potrzeb i podejścia do ekologii. Zawsze znajdziemy argumenty za i przeciw, które będą miały wpływ na naszą decyzję. Jedni je pokochają drudzy nawet nie będą chcieli spróbować. Konwencjonalne szampony nie są z natury złe. Zawierają liczne substancje chemiczne, które mają tendencję do wysuszania włosów i skóry oraz zatykania porów. Jest coraz więcej producentów oferujących produkty, które są coraz bardziej naturalne i szanują włosy i środowisko. Szampony w kostce są często wybierane przez osoby poszukujące długotrwałych, naturalnych opcji pielęgnacji skóry. Składniki są często znacznie bogatsze i bardziej odżywcze, nadając włosom bardziej naturalny wygląd. Bardzo praktyczne i łatwe w użyciu, będąc również idealnym rozwiązaniem dla tych, którzy lubią podróżować.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Lawenda suszona w prezencie
Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.