...

Mikroplastiki: niewidoczne zanieczyszczenie

mikroplastiki i nanoplastiki

Plastik jest teraz wszechobecny w naszym życiu. Pojawia się w każdej dziedzinie naszego życia. Od przedmiotów codziennego użytku, ubrań, opakowań żywności po kosmetyki i leki. Lekki i praktyczny, jest integralną częścią naszego życia. Ale wiemy również, że jest źródłem gigantycznej ilości zanieczyszczeń nie tylko na naszej planecie, ale także w żywności, którą spożywamy. Występują one w postaci małych cząstek o nazwie mikroplastiki. Czy stanowią one zagrożenie dla naszego zdrowia? Tego właśnie dowiemy się w tym artykule.

Definicja i wszechobecne źródła mikrodrobin plastiku

Mikroplastik to cząsteczki plastiku o wielkości mniejszej niż 5 milimetrów. Te małe fragmenty plastiku znajdują się obecnie na całej planecie, od oceanów po Mount Everest. Zagrażają one zdrowiu ekosystemów i naszemu własnemu. Według badań przeprowadzonych przez profesor Tamarę Galloway, ekotoksykologa z Uniwersytetu Exeter w Wielkiej Brytanii, znajdują się one również w każdeym z gatunków zwierząt. 

Są one również określane jako nanoplastiki, gdy ich rozmiar jest mniejszy niż 100 nanometrów. Te jeszcze mniejsze cząsteczki plastiku stanowią większe zagrożenie dla społeczeństwa. Są one łatwiej połykane przez organizmy żywe, bezpośrednio wpływając na ich zdrowie.

Gdzie znajdziemy te mikroplastiki i nanoplastiki?

Co roku na całym świecie produkuje się około 450 ton plastiku. A według aktualnych prognoz liczba ta do 2060 roku zostanie pomnożona przez 3. I tylko 9% podlega recyklingowi! Reszta zostaje spalona lub wyrzucona na zewnątrz. Wiatr, deszcz i rzeki transportują je, by ostatecznie dotrzeć do oceanów.

Jak powstają te mikroplastiki?

Według „Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody IUCN” mikroplastiki pochodzą z 35% ubrań i ich tarcia (podczas ich użytkowania, ale także podczas prania w pralce). Na kolejnym miejscu znajduje się wykorzystanie opon – 28% i zanieczyszczenie miast – 24%.

Jeśli chodzi o nanolastiki, nowe badania wykazały, że w butelkach na wodę znajdujemy średnio 250 000 cząstek, w tym. 90% to nanoplastiki (badanie przeprowadzone przez PNAS „Proceedings of the National Academy of Sciences”). Wiemy jednak, że cząsteczki te są jeszcze bardziej toksyczne, ponieważ łatwiej przenikają po całym organizmie.

Mikroplastiki i nanoplastiki w wodzie pitnej

Jakie są zagrożenia dla naszego zdrowia

Cząsteczki tworzyw sztucznych znajdują się w powietrzu, którym oddychamy, w jedzeniu i wodzie, którą pijemy. Przeprowadzono bardzo niewiele badań dotyczących rzeczywistego wpływu tych cząstek na organizm. Trudno jest je wyizolować i prześledzić całą podróż przez ciało. Wiadomo, że uwalniają substancje takie jak ftalany, bisfenol, barwniki i inne dodatki. Mogą być przyczyną niektórych stanów zapalnych i podrażnień. Naukowcy są coraz bardziej zaniepokojeni tym, że cząsteczki te mogą mieć wpływ, szczególnie na płodność i występowanie raka. W ciągu kilku dekad przeszliśmy od postrzegania tworzyw sztucznych jako wspaniałej korzyści do postrzegania ich jako zagrożenia.

Co możemy zrobić?

Z perspektywy globalnej Organizacja Narodów Zjednoczonych uruchomiła program mający na celu zaproponowanie międzynarodowego traktatu w sprawie zanieczyszczeń tworzywami sztucznymi. Pragnie lepiej kontrolować łańcuch produkcyjny aż do jego ponownego użycia, ograniczać użycie szkodliwych substancji chemicznych i zwiększać jego recykling. Celem poprawy gospodarki o obiegu zamkniętym byłoby zatrzymanie jej wzrostu do 2040 r. przy jednoczesnej pracy nad alternatywnymi, mniej zanieczyszczającymi materiałami.

Każdy z nas również może mieć wpływ na jego redukcję. Jednym ze sposobów jest ograniczenie wody butelkowanej poprzez picie filtrowanej wody z kranu.

Dobrym rozwiązaniem jest także segregowanie śmieci i umieszczanie plastiku w specjalnych pojemnikach. Inny pomysł: ogranicz użycie plastiku, wykorzystując na przykład kilka takich samych toreb ponownie.

W Kokliko postawiliśmy na produkty kosmetyczne wolne od plastiku. Wszystkie nasze produkty pakowane są w opakowania z papieru pochodzącego z recyklingu oraz kartonów.

Podsumowanie

Mikroplastiki i nanoplastiki są wszędzie. Na lądzie, jak w morzach i oceanach. Są one obecne także w naszym organizmie. Plastik jest wszędzie i bardzo trudno go zastąpić. Istnieją jednak działania, które mogą ograniczyć jego wykorzystanie lub zwiększyć jego ponowne wykorzystanie na rzecz bardziej ekologicznej gospodarki o obiegu zamkniętym. To my jesteśmy pierwszym ogniwem w walce z tym zagrożeniem. Na nas ciąży odpowiedzialność za jego wyeliminowanie z naszego życia a przynajmniej próbę jego minimalizacji. 

reference

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Lawenda suszona w prezencie
Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.