...

Masaż stóp jako klucz do lepszego samopoczucia.

Masaż i pielęgnacja stóp

Wielu z nas czasami marzy, aby wreszcie zdjąć niewygodne buty po całym dniu pracy. Na naszych stopach spoczywa cały ciężar naszego ciała a w wielu przypadkach nadmierne obciążenie ( mowa tutaj o coraz większym problemie z nadwagą). W tym artykule przyjrzymy się, dlaczego bolą nas stopy i co możemy zrobić, aby o nie zadbać.

Dlaczego bolą nas stopy?

Stopa jest bardzo złożonym organem. Składa się z 26 kości, 33 stawów, 107 mięśni o łącznej długości prawie 6 metrów, a także nerwów, żył i tętnic, których długość dochodzi do 1,6 km.

W stopie znajduje się unerwienie całego naszego organizmu. Źle dobrane obuwie zwykle za małe, wąskie noski butów, wysoki obcas mają fundamentalny wpływ na ich dyskomfort. Stopy puchną, bolą a w dłuższej perspektywie ich używania może doprowadzić do zwyrodnień i deformacji stóp.

Kolejnym powodem może być także duży wysiłek stóp np. długie górskie spacery, taniec czy zwykłe bieganie. Każdy z nas prowadzi inny tryb życia od siedzącego po uprawiającego ekstremalne sporty.

Masaż stóp: naturalne i skuteczne leczenie

Masaż stóp przyczynia się nie tylko do samych pozytywnych i przyjemnych efektów, ale również do zdrowotnych. Nie tylko chwila przyjemności, ale także rozluźnione mięśnie, poprawa krążenia. Ma to także znaczący wpływ na nasz spokój wewnętrzny, bóle migrenowe oraz redukcję stresu.

Z przywileju masażu stópek może także skorzystać noworodek. Dzieci odbierają bardziej intensywnie bodźce poprzez stopy co ma pozytywny wpływ na ich prawidłowy rozwój. Istnieje niekonwencjonalna metoda leczenia poprzez uciekanie na stopie punktów, które odpowiadają konkretnym organom w naszym ciele, zwana refleksologią.

Mapa receptorów na stopach - refleksologia

Jak wykonać masaż stóp

Oto kilka wskazówek dotyczących dobrego masażu stóp:

Przygotowanie: W miarę możliwości znajdź czas, w którym nikt nie będzie Ci przeszkadzał. Ważne jest, aby się nie spieszyć i zrelaksować. Wieczór po kąpieli lub prysznicu, na przykład sypialnia jest odpowiednim miejscem do przeprowadzenia takiej sesji.

Rozgrzewka: Zacznij nakładać produkt, wykonując ruchy na całej stopie. To pokryje stopę olejkiem i sprawi, że będzie śliska. Mięśnie zaczną się rozluźniać. Dobrze byłoby gdyby olejek był zapachowy,, co będzie miało dodatkowy wpływ na nasze zmysły.

Masaż: Następnie potraktuj każdy palec oddzielnie. Delikatnie uciskaj i ugniataj palce stóp palcami. Zacznij od podstawy palców i kieruj się w górę, aż do paznokcia. Powtórz ruch kilka razy. Przejdź do ugniatania podeszwy stopy. Palcami delikatnie ugniataj stopę, koncentrując się na obszarze pod łukiem stopy. Jeśli znajdziesz bolące miejsce, nie naciskaj zbyt mocno. Zamiast tego masuj ten obszar dłużej, aby rozluźnić mięśnie. Następnie masuj kostkę, wykonuj okrężne ruchy i delikatnie ugniataj. Nie zapomnij o masażu pięt. Ten obszar jest często wystawiany na próbę i ma wiele wrażliwych stref. Ugniataj i ściskaj tę część stopy, ponieważ gromadzi się tam napięcie. Jeśli skóra w tym obszarze jest twarda, masuj dłużej i pozwól produktowi dobrze wniknąć w skórę. Dzięki temu skóra stanie się bardziej miękka, a tym samym mniej bolesna.

Odpoczynek: Pozwól stopom odpocząć przez chwilę po masażu. Możesz również poprosić kogoś o masaż stóp, aby podnieść doświadczenie relaksacyjne.

Możesz także wykonać masaż razem z partnerem. Usiądźcie naprzeciwko siebie z wyciągniętymi nogami i wykonaj ile sobie wzajemny masaż stóp.

Jak widać, każdy może masować swoje stopy. Jeśli jednak odczuwasz ból inny niż “zwykłe zmęczenie”, zalecamy skonsultowanie się ze specjalistą.

Balsam lub krem do stóp

Masaż stóp powinien być integralną częścią naszej rutyny pielęgnacyjnej, co najmniej 1 lub 2 razy w tygodniu. Aby masaż był przyjemny i skuteczny, ważne jest, aby wybrać dobry balsam lub krem do stóp. Stosując je regularnie, można głęboko nawilżyć stopy, dzięki czemu skóra stanie się elastyczna. Stopy nie będą już miały twardych miejsc, takich jak na przykład pięty, które mogą powodować ból. Wybieraj naturalne produkty na bazie olejów lub maseł, takich jak masło Shea, oliwa z oliwek lub hydrolaty. Są one skuteczne, a także dostarczają skórze witamin i minerałów. Kolejny bardzo interesujący składnik dla stóp: mocznik. Ma bardzo wysoką moc nawilżającą i zatrzymuje wilgoć w skórze.
W Kokliko oferujemy balsam do stóp, który jest idealny do naturalnej i skutecznej pielęgnacji stóp. Ma kształt kostki i nakłada się go, masując stopy. Nie zawiera wody, dzięki czemu jest szczególnie skuteczny i ekonomiczny w porównaniu z kremami.

Podsumowanie

Samodzielne wykonanie masażu stóp nie jest aż tak skomplikowane, a może przynieść wiele dobrego dla zdrowia. Odrobina praktyki i systematyczność to klucz do widocznego i trwałego efektu.
Zadbaj o filary, na których nosisz swoje ciało.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Lawenda suszona w prezencie
Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.